DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Robinia pseudoacacia

Akasya

(Beyaz Çiçekli Yalancı Akasya)

Akasya - Robinia pseudoacacia [ Dikmen Vadisi - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
Dikmen Vadisi - Mayıs 2014 © Serdar Ölez

25m kadar boylanabilen, hızlı gelişim gösteren ve kışın yapraklarını döken odunsu bir türdür. Gövde kabuğu boyuna derin çatlaklı olan büyük bir ağaçdır. Sürgün [005#kulakçıklarında#] dikenler yer alır. Yapraklar tekil tüysü, yaprakcıklar 3-10 çift (+1) sayıda, 25-45x12-25 mm boyutlarda, eliptik formlu, düz kenarlı, mavi-yeşil renkli, ince dokulu ve üzerileri kısa kadife tüylüdür. Çiçeklenme dönemi Nisan-Haziran ayları arasında; [002#çiçek durumu çok çiçekli sarkık salkım#], 7-15 cm. uzunluğunda; taç yapraklar 15-20mm, beyaz renkli, üst dudağın tabanı sarı renklidir. Baklamsı meyve 5-10x1 cm boyutlarda ve tüysüzdür. Özellikle Karadeniz kıyılarında olmak üzere ağaçlık alanlarda doğallaşmıştır. Yol ve park ağaçlandırmalarında sıklıkla kullanılır.Dikmen Vadisi - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Robinia

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Erdişi çiçek

Meyve
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Robinia pseudoacacia L.
Robinia pseudoacacia L. f. inermis (Mirb.) Rehder
Robinia pseudoacacia L. var. pyramidalis Pepin
Robinia pseudoacacia L. var. rectissima (L.) Raber

İngilizce
Black Locust

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)
Ağaçlar.org

Harici bağlantı

Bu kaynaklar Robinia pseudoacacia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.