DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Acacia cyanophylla

Kıbrıs Akasyası

(Kıbrıs Mimozası)

Kıbrıs Akasyası - Acacia cyanophylla [ Datça-Hızırşah - Mart 2015 © Serdar Ölez ]
Datça-Hızırşah - Mart 2015 © Serdar Ölez

Kalın dallı, yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Ortalama boyu 4 metredir. Tek gövde üzerinde büyütüldüğünde boyu 8 m’ye gövde çapı 30 cm’ye çıkabilir. Tepe çapı 4 m`dir. Hızlı büyüyen bir akasya türüdür. Buna karşın ömrü kısadır ve ağır topraklarda 5 yıl, kumsal topraklarda ise ortalama 15 yıl yaşamaktadır. Yaprağını dökmez. Yeşil renkli şerit şeklinde yaprakları vardır. İlkbaharda salkım halinde yuvarlak sarı renkli çiçek açar. Tuza dayanıklıdır. Güneşi sever. Tohumları Kıbrıs adasından getirildiği için Kıbrıs akasyası ismini almıştır. İzmir mimozasına dış görünüş olarak benzemektedir. Kıbrıs akasyasının şerit yaprakları diğerine göre daha büyüktür. Ayrıca Kıbrıs akasyası sadece ilkbaharda sarı renkli çiçek açmasına rağmen İzmir mimozası yaz boyunca sarı renkli çiçek açar. Sonbaharda toplanan tohumlardan üretme yapılır.Datça-Hızırşah - Mart 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Acacia

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Acacia cyanophylla Lindl.
Acacia cyanophylla var. dorrienii Domin

Diğer adlandırmalar
Yalova Su Fidan

Harici bağlantı


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Acacia dealbata
Gümüşi Akasya

Acacia retinodes
İzmir Mimozası

Robinia pseudoacacia
Akasya
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.