DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Opuntia ficus-indica

Kaynana Dili

(Frenk İnciri )

Kaynana Dili - Opuntia ficus-indica [ Karaburun / İzmir - Ağustos 2014 © Serdar Ölez ]
Karaburun / İzmir - Ağustos 2014 © Serdar Ölez

Amerika ve Hint Adaları’nda doğal olarak yaşar. 360 kadar türü bulunur. Üretilmeleri ve bakımı kolaydır. Ancak dikildiği yerde toprağının kısıtlı olmasından hoşlanmaz. Bu yüzden iç mekân yetiştiriciliğinde büyük saksılar kullanılmalıdır. Bazı türlerinin gövdelerinde geniş ve yassı parçaların birbirine eklenmiş bir görüntüsü vardır. Dikenlerin yapıları da türlere göre değişiklik gösterir. Kimi türlerde dikenler küçük ve az can yakıcıdır. Kimi türlerde ise iğne gibi uzundur, çok sert ve dokunulduğunda acı verir. İlkbahardan sonbahara kadar çeşitli dönemlerde açan çiçekleri türlere göre ya geniş yassı parçaların kenarlarında ya da gövde tepelerinde bulunur. Çiçekleri huni veya kâse biçimindedir. Meyveleri yeşil, kırmızı ya da mor renklidir ve çoğu türlerinde meyveler yenebilir. Sıcak ve ılık bölgelerin bitkisidir. Bol güneşli ve aydınlık ortamları sever. İlkbaharın başlarından sonbaharın ortalarına kadar bolca sulama yapılır. Diğer dönemlerde su verilmez.Karaburun / İzmir - Ağustos 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Cactaceae
              └—Opuntia

Taksonomi
YETERSİZ VERİ
DATA DEFFICIENT

Yeterli bilgi bulunmamaktadır.
Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Opuntia ficus-indica (L.) Mill.
Cactus ficus-indica L.
Opuntia compressa J.F. Macbr.
Opuntia opuntia (L.) Karst., nom. inval.
Opuntia vulgaris Mill.

İngilizce
Barbary Fig

Diğer adlandırmalar
Hobi Bahçemiz

İleri okuma kaynağı

Bu kaynaklar Opuntia ficus-indica hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cylindropuntia fulgida
ChollaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"