DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Vitex agnus-castus

Hayıt

(Papaz Biberi, Teksas Leylağı, Namus Ağacı, Keşiş Biberi, Ayıt, Hayıd, Beşparmak)

Hayıt - Vitex agnus-castus [ Eski Datça - Ağustos 2014 © Serdar Ölez ]
Eski Datça - Ağustos 2014 © Serdar Ölez

1-3 m boylanabilen çalı formlu, nadiren 5 m boyuna kadar ağaççık formunda odunsu bir türdür. Gövde sık dallı, beyazımsı kısa [022#keçemsi tüylü#]dür. Yapraklar elsi birleşik, 5-7 yaprakçıklı; yaprakçıklar genellikle tam kenarlı, 3.5-15 x 0.5-2.8 cm boyutlarda, nadiren daha geniş veya dişli kenarlı, [003#daralan uçlu#], sapsız veya sadece terminal yaprakçık saplı, üst kısmı mat yeşil, alt kısım beyaz-[022#keçemsi tüylü#]; saplı, alt yapraklarda sap yaklaşık 4 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında; çiçek durumu oldukça yoğun [002#talkım (cymes)#], sıklıkla küremsi, sapsız veya neredeyse sapsız; [006#çanak#] 3 mm, yoğun [022#keçemsi tüylü#], dış kısmı ve belli-belirsiz damarlı, dişler genişçe üçgen biçimli, içte kalan yüzey belirgin damarlı; [006#taç yaprak#] soluk leylak veya mavi renkli, ~ 8 mm, tüp dışa taşmıştır. Meyve küremsi, 3-4 mm çapta; tek çekirdekli; siyah veya kırmızımsı renktedir. Deniz seviyesi ile 750 m arası yüksekliklerde; çoğunlukla kumluk alanlar, kumlu topraklar, alüvial topraklar, deniz kenarındaki taşlık alanlar ve kireçtaşı yamaçlarda gelişim gösterirler.Eski Datça - Ağustos 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Verbenaceae
              └—Vitex

Taksonomi

Kapak foğrafı

Gövde

Yaprak

Erdişi çiçek
YETERSİZ VERİ
DATA DEFFICIENT

Yeterli bilgi bulunmamaktadır.
Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Vitex agnus-castus L.
V.pseudonegundo (Hausskn.) Hand.-Mazz.
Vitex agnus-castus var. caerulea Rehder
Vitex agnus-castus var. laciniosa Ces.
V.agnus-castus var. latifolia (Mill.) Loudon
Vitex agnus-castus var. trifolia (L.) Kurz

İngilizce
Lilac Chastetree

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Bu kaynaklar Vitex agnus-castus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.