DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Ligustrum Vulgare

KurtbağrıKurtbağrı - Ligustrum Vulgare [ Kaman Japon Bahçesi - Ekim 2014 © Serdar Ölez ]
Kaman Japon Bahçesi - Ekim 2014 © Serdar Ölez

3 m kadar boylanabilen, sonbaharda gecikmeli yaprak döken, genellikle çalı formlu, çok yıllık odunsu bir türdür. Gövde pürüzsüz gri kabuklu ve narin dallardır. Sürgünler yeni çıktığında [022#havlı#], sonraları grimsi kahverengidir. Yapraklar 2-5.5 x 0.8-2.1 cm boyutlarda, [007#eliptik-mızraksı#], [007#yumurtamsı#] veya [007#ters yumurtamsı#], [022#tüysüz#] ve kısa saplıdır. Çiçeklenme Haziran ayında; çiçek durumu [002#birleşik salkım#], terminal, 3-6 cm, [022#havlı#]; çiçekler hoş kokulu; [006#taç#] 4-5 mm; [006#ercik başı#] [007#dikdörtgenimsi#], 4-5 mm, [006#taç #]tan daha kısa; [006#çanak#] 1 mm, [022#tüysüz #]. Meyve üzümsü, 3-8 mm, küremsi, parlak siyah renktedir. Deniz seviyesinden 1500 m yüksekliklere kadar; yaprak döken ağaçlıklar, karışık ormanlar, açık çalılıklar, nemli alanlar ve kireçli topraklarda gelişim gösterirler.Kaman Japon Bahçesi - Ekim 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Oleaceae
              └—Ligustrum

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Ligustrum vulgare L.

İngilizce
European Privet

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Vulgare {Latince}: yaygın.


Etimoloji

Bu kaynaklar Ligustrum Vulgare hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Ligustrum japonicum
Japon Kurtbağrı

Arisarum vulgare subsp. vulgare
Yılancıkotu

Marrubium vulgare
Bozotu

Origanum vulgare subsp. viride
İzmir Kekiği

Tanacetum vulgare
Solucan Otu
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.