DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Erythrina Crista-Galli

Mercan AğacıMercan Ağacı - Erythrina Crista-Galli [ Port Göcek Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez ]
Port Göcek Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez

Güney Amerika kökenli, kış aylarında yaprak döken soğuğa dayanıklı ancak şiddetli donlara karşı hassas bir ağaçtır. Güney sahil şeridinden başlayarak İstanbul’a kadar uzanan tüm kıyı şeridinde sorunsuz yetiştirilebilir. Kenarları dişsiz, düzgün, dolgun, oval şekilli ve mumsu yaprakları hayli tropik bir görüntü sergiler. İlkbaharla birlikte başlayan kırmızı tomurcuklanma, bahar ayları ilerledikçe zambak şekilli ve demetler halinde açan kırmızı çiçeklere bırakır yerini. Çiçeklenmenin son bulmaya başladığı dönemde budama yapmak, bitkiyi ikinci kez çiçeklenme evresine sokar. Kış aylarında yapraklarını döktüğünde ise heykelimsi dal yapısı ortaya çıkar. Peyzaj bitkisi olarak, altında başka bitkilerin yaşamasına izin verir. Gövde çevresinde, dip kısmına koniferler, gardenyalar, agaveler dikebilir. Tuzluluğa dayanıklı ağaç, deniz kenarlarında da yetiştirilebilir. Tohumdan yetiştirilir. 2. yılında 2.5-3 metreye ulaşır ve gelişmeye devam eder.Port Göcek Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Erythrina

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Erythrina crista-galli L.
Micropteryx crista-galli (L.) Walp.

İngilizce
Crybabytree

Diğer adlandırmalar
Tohumlarının zehirli olduğu söylenmektedir

Harici bağlantı

Bu kaynaklar Erythrina Crista-Galli hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.