DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Brachychiton acerifolius

Japon Kavağı

(Şişe Ağacı)

Japon Kavağı - Brachychiton acerifolius [ Port Göcek Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez ]
Port Göcek Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez

15 metre boya, 9 metre genişliğe ulaşabilir. Konik tepeli,sık dokulu ağaç formunda bir bitkidir. Gövdesi alt kısımlarda geniş üstlere doğru daralan bir şişeyi andırır. Her daim yeşildir. Yapraklar 5-7,5 cm büyüklüğündedir, uzun saplı ve sivri uçludur, 3 loplu veya düz, çok farklı şekillerde olabilir. Bahar ortasında demetler halinde çan şeklinde krem renkte ve ya beyaz renkte çiçekler üretir. Gövde çok düzgündür. Gövde kabuğu, gri-açık kahverengidir. Dallar yukarı doğru kıvrıktır. Ağacımsı kahverengi renkli kanoyu andıran meyveleri vardır. Bu meyveler 7-8 cm. uzunluğunda, 2-2.5 cm. genişliğinde, ortası şişkin ve baklamsı, çarık biçimli olup tek yanından açılır. Uzun süre dallarda kalır. Meyvenin içerisinde parlak turuncu renkte 8-10 adet nohut büyüklüğünde tohum taşır. Tohumların üzeri tüylüdür. Tohumla üretilir. Şişe ağacı olarak ta adlandırılmasına karşın Avustralya`da ve Madagaskar`da yetişen Adansonia Digitata`dan tamamen farklı bir türdür.Port Göcek Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Malvales
            └—Sterculiaceae
              └—Brachychiton

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erdişi çiçek
Bilimsel Ad
Brachychiton acerifolius (A. Cunn. ex G. Don) Macarthur

İngilizce
Flame Bottletree

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Brachychiton acerifolius hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.