DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Passiflora caerulea

Çarkıfelek

(Fırıldak Çiçeği, Saat Çiçeği)

Çarkıfelek - Passiflora caerulea [ Orhaniye Martı Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez ]
Orhaniye Martı Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez

Anayurdu Tropikal Amerikadır. Dünyaya yayılmış 400 kadar türü vardır. Ülkemizde bazı yerlerde süs bitkisi olarak kimi türleri yetiştirilmektedir. Otsu yada ağaçsı bir sarmaşıktır. 5-7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli, yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri mavi, erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Çiçeklenme ardından oval, sarı yemişler verirler. Tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır. Çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir. Bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi, içki ve şerbet yapımında da yararlanılır.Orhaniye Martı Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Violales
            └—Passifloraceae
              └—Passiflora

Taksonomi
Bilimsel Ad
Passiflora caerulea L.

İngilizce
Bluecrown Passionflower

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Passiflora caerulea hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.