DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Platanus orientalis

Doğu Çınarı


Doğu Çınarı - Platanus orientalis [ Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez

30 m. ye kadar boylanan, Doğu çınarlarının gövde kabuğu küçük pulludur. Yapraklar 10-18 x 12-24 cm boyutlarda; tazeyken hafif tüylü, sonraları çıplak; 3-7 derin loplu, lob kenarları kaba dişli, uçları [003#sivri#]; sap 3-8 cm boydadır. Çiçeklenme Mart-Mayıs aylarında gerçekleşir; erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde; dişi çiçekler , 5-8 mm çapında, kırmızı renkte, bir sap üzerinde 3-6`lı kurullar halinde; erkek çiçekler bir ya da birkaçı bir sapta, küresel, kahverenklidir. Meyve bir sapta 3-6 adet; küresel, 2-3 cm çapında; önceleri yeşil, olgunlukta açık kakverenklidir ve olgunlaşınca dağılırlar.Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Hamamelidales
            └—Platanaceae
              └—Platanus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Yaprak

Tomurcuk

Meyve
YETERSİZ VERİ
DATA DEFFICIENT

Yeterli bilgi bulunmamaktadır.
Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Platanus orientalis L.

İngilizce
Oriental Planetree

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)
Ağaçlar.org Bitki Veritabanı

İleri okuma kaynağı

Orientalis latincede orientale kelimesinden gelir ve doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker.


Etimoloji

Bu kaynaklar Platanus orientalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Acer pseudoplatanus
Dağ Akçaağacı

Platanus × acerifolia
Londra Çınarı

Alkanna Orientalis
Tosbağa Çiçeği

Coronilla orientalis
Ala Körigen

Cytinus hypocistis subsp. orientalis
Yer Narı

Fagus orientalis
Doğu Kayını

Helleborus orientalis
Çöpleme

Liquidambar orientalis
Sığla Ağacı

Prunella orientalis
Acı fesleğen

Scutellaria orientalis
Sarı Kaside

Sigesbeckia orientalis
Sarıteçan

Thuja orientalis
Doğu Mazısı
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"