DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Linum grandiflorum

Keten ÇiçeğiKeten Çiçeği - Linum grandiflorum [ Hızırşah/Datça - Mayıs 2014 © Seda Türkmen ]
Hızırşah/Datça - Mayıs 2014 © Seda Türkmen

30-40 cm yüksekliğinde, dipten itibaren dallanmış sürgünlü, dik dallı bir bitkidir. Yaprakları sapsız, grimsi-yeşil renkli, dik veya yatık gövde üzerinde sıralanmışlardır. Kupa şeklinde, çok sayıda geniş çiçeği, tamamen açılmış durumdadır. Kırmızı renkli çiçeklerin ortasında pas rengi bir leke vardır. Keten her çeşit toprakta yetişebilir. Ketenin kimyasal yapısında; %80 selüloz, %3 pektin, %10 su bulunur. Tohumları %40-45 yağ içerir. Keten yağı omega3 bakımından zengindir, "bezir yağı" olarak bilinen bu yağ boyacılıkta da kullanılır. Yağı alınan tohumlar hayvan yemi olarak kullanılır. Lif ketenleri nemli havayı, yağ ketenleri ise güneşli havayı sever. Lif ketenlerinin uzun boylu olanları makbuldür ve gübreli toprakta yetişir. Yağ ketenleri, iyice olgunlaştıktan sonra toplandığı halde, lif ketenleri olgunlaşmadan toplanır.Hızırşah/Datça - Mayıs 2014 © Seda Türkmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Linales
            └—Linaceae
              └—Linum

Taksonomi

Bitki çizimi
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Linum grandiflorum Desf.
Adenolinum grandiflorum (Desf.) W.A. Weber
Linum grandiflorum Desf. var. rubrum hort.

İngilizce
Flowering Flax

Diğer adlandırmalarManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.