DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Oxalis sp.

Ekşiyonca

(Oksalis, Uyku Çiçeği, Yonca)

Ekşiyonca - Oxalis sp. [ Datça-Hızırşah - Ocak2015 © Serdar Ölez ]
Datça-Hızırşah - Ocak2015 © Serdar Ölez

Tek veya çok yıllık, genellikle yayılıcı, otsu bir türdür. Kökler sıklıkla yumrulu veya sukulenttir. Yapraklar sıklıkla 3 yaprakçıklı elsi birleşik, nadiren 10`a kadar yaprakçıklı; yaprakçıklar [007#ters yumurtamsı#], eşit büyüklükte; uçları [003#yarık#]-[003#ters yüreksi#], yonca şeklen (Trifolium sp.) türlerine çok benzer; bazı türleri ani ışık şiddeti değişikliklerinden korunmak için (photoinhibition) açı değiştirebilir. Çiçekler yonca türlerinde ayırmak için önemli anahtar durumunda (yonca türlerinde ekşiyoncalardan farklı olarak çiçekler [015#baklagillerin çiçek yapısı#]ndadır); [006#taç yapraklar#] 5 adet, dipte birbirlerine birleşik, beyaz, pembe, kırmızı veya sarı renkte; [006#ercikler#] 10 adettir. Meyve küçük kapsül şeklinde ve çok sayıda tohumludur.Datça-Hızırşah - Ocak2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Oxalidaceae
              └—Oxalis

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)
Yaprakları oksalik asit içerir

Uyarı

Oxalis Latincede `ekşi` anlamına gelen oxus kelimesinden türetilmiştir; cins adı 17.yy başlarında, yapraklarındaki keskin tada atfen verilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Oxalis sp. hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Oxalis articulata
Pembe ekşiyonca

Oxalis corniculata
Sarı Ekşiyonca

Oxalis pes-caprae
Koca ekşiyonca
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için büyük ölçüde www.plantillustration.org sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"