DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Vinca Minor

Vinca Minor

(Cezayir Menekşesi)

Vinca Minor - Vinca Minor [ Datça-Hızırşah - Ocak2015 © Serdar Ölez ]
Datça-Hızırşah - Ocak2015 © Serdar Ölez

Nisan ayından Ekim ayına dek çiçeklenen oldukça dayanıklı yerörtücüdür. Yaz kış yeşildir. Çok kısa süre içinde toprak üzerine attığı sürgün kolları ile yayılır. Nemli ve kolay yayılabileceği topraklarda hızla gelişir. Yayılmasını sınırlamak için bahar başında aşırı uzayan sürgünlerini sınırlamak istediğiniz yerden kesilmesi gerekir. Donlara ve soğuklara tam dayanıklıdır. Böcek yapmaz ve bilinen pek bir zararlısı yoktur. Susuzluğa, aşırı soğuk ve sıcaklara, yarı gölgeye tahammülü yüksektir. Mor, eflatun, beyaz renkte çiçekleri vardır. Çiçek yaprakları beş parçalıdır. En iyi çiçeklenme bol ışık aldığı alanlarda olsa da yarı gölgede de çiçek açmaya sağlıklı gelişmeye devam eder. Özellikle gölgeye toleransı en yüksek yer örtücülerden biridir.Datça-Hızırşah - Ocak2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Gentianales
            └—Apocynaceae
              └—Vinca

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Vinca minor L.

İngilizce
Common Periwinkle

Diğer adlandırmalar
Yoğun tüketimi zehirli etki gösterebilir!

Harici bağlantı

Bu kaynaklar Vinca Minor hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cerinthe minor
Mum Çiçeği

Ulmus Minor
Ova Karaağacı
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.