DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Cycas sp.

SikasSikas - Cycas sp. [ Datça-Hızırşah - Ocak2015 © Serdar Ölez ]
Datça-Hızırşah - Ocak2015 © Serdar Ölez

Yavaş büyüyen palmiyemsi görünümlü çok boylanmayan bir bitkidir. Görünümünün benzerliğine karşın, Palmiyeler ile aynı familyadan değildir. 200-300 milyon yıldan beri hemen hemen hiç değişmeden kalan bu bitkilere “Yaşayan Fosiller” denilmektedir. 200e yakın türü bulunmaktadır. Sikaslar yavaş büyüyen ve çok uzun yıllar yaşayan bitkilerdir. Erkek veya dişi olurlar, bitkiler aleminde, hayvanlar gibi hareketli spermi olan iki bitkiden biridir. Hafif dona dayanıklıdır. Erkek veya dişi olduğu kozalak yapmadan anlaşılamaz, ancak gerek erkek gerekse dişiler büyüdükten sonra topraktan veya gövdeden piç verirler. Kurudukça sulanması, aşırı sudan korunması gerekir. Bol ışıklı alanları sever. Ev ortamında genellikle yılda bir defa yaprak verir, yeni yaprak cam kenarı gibi bir yere değerse eğri olarak kalır, bu nedenle yeni çıkan yaprakların herhangi bir yere değmesine engel olunmalıdır. Hoşlanmadıkları koşullarda 1-2 yıl hiç yaprak vermeyebilirler.Datça-Hızırşah - Ocak2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Cycadophyta
        └—Cycadopsida
          └—Cycadales
            └—Cycadaceae
              └—Cycas

Taksonomi
Karsinojenlerin alkaloid ve kronik sinir rahatsızlıklarına neden olan bir amino asit ihtiva ederler. Bitkinin düzenli tüketimi ciddi sağlık sorunları ve ölüme yol açar.

Harici bağlantıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.