DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Rosmarinus officinalis

Biberiye

(Kuşdili)

Biberiye - Rosmarinus officinalis [ Mavişehir/İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez ]
Mavişehir/İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez

İlkbahar ve yaz boyunca soluk-mavi renkli çiçekler açan, 1-2 m yüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen bir çalıdır. Genel olarak gövdesi dik ve çok dallıdır, ancak yayılıcı türleri de vardır. Yapraklar 2cm uzunluğunda mızrak şekilli ve etlidir. Yapraklarının üstü parlak koyu yeşil ve altı gri renklidir. Yapraklar içe doğru kıvrılırlar. Yaz boyunca açan küçük çiçekleri mavi ya da eflatuni renklidir. Tohumları küçük, yağlı ve sarı-kahverengidir. Meyveleri esmer renkli ve fındıksıdır. Tohumla ya da (ağır büyüdüğü) için gövde kalemleri veya daldırma yöntemleriyle çoğaltılır. Çiçekleri dalların uçlarında, yaprakların tabanlarında bulunur.Mavişehir/İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Rosmarinus

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Rosmarinus officinalis L.
Rosmarinus officinalis L. var. prostratus hort.

İngilizce
Rosemary

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Rosmarinus officinalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Borago Officinalis
Hodan

Melilotus officinalis
Kokulu Yonca

Saponaria officinalis
Sabun Çiçeği

Veronica Officinalis
Yavşan Otu
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.