DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Narcissus Pseudonarcissus

Yabani Nergiz

(Nergis)

Yabani Nergiz - Narcissus Pseudonarcissus [ Söğütözü - Şubat2015 © Serdar Ölez ]
Söğütözü - Şubat2015 © Serdar Ölez

Soğanlı olan bu bitkilerde taç yaprakları beyaz ve/veya sarının karışımları şeklindedir. Sap 20-80 cm kadar yükselebilmektedir. Bu bitkinin soğanları en az 1 sene ara ile kullanılmalıdır. Zira çiçeğini vermiş olan soğan ekilirse, bir sonraki seneye çiçek vermez. Anavatanı Avrupadır, en çok tür zenginliğine İspanya ve Portekiz`de rastlanmaktadır. Ancak doğal olarak tüm Akdeniz kıyılarından Japonya`ya kadar aynı enlem dereceleri arasında görülmektedir. Avrupa, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ülkelerinde tarımı yapılmaktadır. Türkiye`de özellikle Karaburun ve Mordoğan`da yetiştirilmektedir.Söğütözü - Şubat2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Narcissus

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Narcissus pseudonarcissus L.

İngilizce
Daffodil

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Narcissus Pseudonarcissus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.