DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Ficus benjamina

Benjamin

(Fikus, Ağlayan İncir)

Benjamin - Ficus benjamina [ ÖlezPalace Çankaya - Şubat2015 © Serdar Ölez ]
ÖlezPalace Çankaya - Şubat2015 © Serdar Ölez

Anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya ve Avustralya`yadır. Doğal ortamda 30 m`ye kadar boylanabilir. 6-13 cm uzunluğundaki parlak, basık oval ve sivri uçlu yaprakları dallarından aşağıya sarkıtlar halinde gelişirler. Doğal ortamında verdiği küçük meyveleri bazı kuşlar tarafından tercih edilmektedir. Salon bitkisi olarak kullanıldığında çok aydınlık fakat direk güneş almayan ortam ister. Yıl boyunca oda sıcaklığında tutulmalıdır. Yeşil yapraklılar daha serin ortamı tolere eder. Saksı yerinin değişiminden kaçınılmalıdır ancak bitkinin düzgün ve dik büyüyebilmesi için iki ayda bir kendi ekseni etrafında 45 derece çevrilmelidir. Toprağı ılık ve nemli tutulmalıdır.ÖlezPalace Çankaya - Şubat2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Urticales
            └—Moraceae
              └—Ficus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Yaprak
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Ficus benjamina L.
Ficus nitida Thunb.

İngilizce
Weeping Fig

Diğer adlandırmalar

Ficus {Latince, 19.YY}: İncir ağacı


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Ficus carica
İncir Ağacı

Ficus elastica
Kauçuk Ağacı

Ficus microcarpa
Küçük Meyveli İncir

Ficus pumila
İncir Sarmaşığı

Ficus retusa
Sokak Benjamini

Ficus rubiginosa
Küçük Yapraklı Kauçuk

Opuntia ficus-indica
Kaynana Dili
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.