DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Tremella aurantia

Sarı Beyin MantarıSarı Beyin Mantarı - Tremella aurantia [ Mengen - Aralık 2009 © Serdar Ölez ]
Mengen - Aralık 2009 © Serdar Ölez

Çoğunlukla kışları farkedilirler. Bu dönemde kat kat buruşturulmuş kağıt şeklindeki gövdeleri geniş yapraklı ağaçların düşmüş veya cansız dallarında belirirler. Gövdeleri gösterişli, parlak sarı renkte ve jöle benzeri yapıdadır. Kuru mevsimde ise bu renkli mantarlar parlaklıklarını kaybeder, turuncu renkte, sert, ağaç kabuğu parçası benzeri görünüme bürünürler, bu dönemde fark edilmeleri zordur. Yağmur mevsimi başladığında gövdeleri tekrar rehidre olur ve tekrar parlak sarı renge dönüşürler. Bu mantarlar cansız dallara tutunsa da bu dallarla değil bu cansız dallarla beslenen diğer bir çeşit kabuk mantarı ile beslenirler. Bu nedenle Sarı Beyin Mantarı saprofitik (çürükçül / ölü organizmalarla beslenen) canlı olarak değil, parazit/asalak olarak tanımlanır. Kaynak: FirstNature.ComMengen - Aralık 2009 © Serdar Ölez


    Fungi
      └—Basidiomycota
        └—Basidiomycetes
          └—Tremellales
            └—Tremellaceae
              └—Tremella

Taksonomi

Harici bağlantıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.