DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Casuarina equisetifolia

Demir Ağacı

(At Kuyruğu)

Demir Ağacı - Casuarina equisetifolia [ Mavişehir/İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez ]
Mavişehir/İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez

30m`ye kadar boylanabilen, gövde çapı 90cm`ye ulaşabilen her dem yeşil, odunsu bir türdür. Pürüzlü ve gri renkli bir kabuğa sahiptir. Sürgünler 1mm çapta, 15-35cm uzunlukta ve aşağıya doğru sarkıktır. İğne yaprak gibi görülen gerçekte sürgünlerdir. Pulsu yapraklar bu sürgünler üzerinde bulunan 5-20 boğum etrafına, 4-8 adet olarak çevresel dizilmişlerdir. Pulsu yapraklar ilk bakışta fark edilmez ancak sürgünün boğumdan kırılması durumunda seçilebilirler. Meyve odunsu ve 1-2 cm boyunda kozalak şeklindedir. Her bir kozalak 70-90 tohum içerir. Sahillerde, kumluk, fakir ve çorak arazilerde ıslah ve ağaçlandırma için sıklıkla kullanılır, iyi drenajlı, nemli ve ıslak topraklarda iyi gelişir. Sıcak iklim koşullarında yetişir ve soğuğa dayanıklı değildir. Kirli hava şartlarına ve rüzgara dayanıklıdır.Mavişehir/İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Casuarinales
            └—Casuarinaceae
              └—Casuarina

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Casuarina equisetifolia L.
Casuarina litorea L. ex Fosberg & Sachet

İngilizce
Beach Sheoak

Diğer adlandırmalarManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.