DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Medicago Arborea

Çalı Yoncası

(Ağaç Funda, Çalımsı Yonca)

Çalı Yoncası - Medicago Arborea [ Bostanlı/İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez ]
Bostanlı/İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez

Ana vatanı Kanarya adaları ve Güney Avrupa`dır. Herdem yeşil, çalı formunda süs bitkisidir. 2 m`ye kadar boylanır. Yaprakları dar üçgenimsi üç yaprakçıktan oluşur. Yaprakcıkların üstü yeşil altı ipeksi tüylü ve gri renktedir, 10-18mm uzunlukta ve 5-8m genişliktedir. Üç yaprakçık 15-20mm uzunlukta bir sap ile dala bağlanır. İlkbahardan geç sonbahara kadar sarı/turuncu renkli küçük çiçekler açar. Çiçekler 10-15mm çaplı spiral formlu meyveler oluşturur. Verimsiz ve kuru topraklarda yaşayabilir ve deniz suyuna karşı dirençlidir. Minimum sıcaklık isteği -5 °C`dir.Bostanlı/İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Medicago

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Medicago arborea L.

İngilizce
Moon Trefoil

Diğer adlandırmalar

Arborea Latincede `ağaçsı` anlamına gelen arbor kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Medicago Arborea hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Medicago Sativa
Yonca
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"