DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Gagea sp.

Sarı Yıldız


Sarı Yıldız - Gagea sp. [ Peçenek / Ankara - Nisan 2017 © Çiğdem Önal Emiroğlu ]
Peçenek / Ankara - Nisan 2017 © Çiğdem Önal Emiroğlu

Gagea zambak ailesinden soğanlı bitkidir. Uzun, bıçak şekilli yaprakları ve 6 yapraklı sarı çiçekleri vardır. Normalde çiçekler parlak sarı gözükse de UV ışık atında çiçeklerin arı ve böcekleri çekmek üzere değişik figürlere sahip olduğu görülmektedir. İyi drenajlı, kumlu toprakları ve doğrudan veya dolaylı güneşli alanları severler. Kışı soğuk havalardan korunmak üzere toprak seviyesinin hemen altında geçirir, mart-nisan aylarında sürgünler üreterek ilk çiçeklerini verirler. Düşük ışıklı ortamlarda çiçekler kapanma eğilimine girer. Çiçeklenme dönemi sonunda bitkinin toprak üzerinde kalan kısmı ölecektir. Bu aşamada ölü yapraklar kesilebilir. Her birkaç yılda bir Gagea soğanları yeni sürgünlerinden bölünerek çoğaltılabilir. Gagea soğanları çeşitli yörelerde yiyecek olarak tüketilmektedir.Peçenek / Ankara - Nisan 2017 © Çiğdem Önal Emiroğlu


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Gagea

Taksonomi

Kapak foğrafı

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı

sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Gagea sp. hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"