DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Brugmansia sp.

Trompet Ağacı

(Meleklerin Trompeti, Meleklerin Borazanı)

Trompet Ağacı - Brugmansia sp. [ Göcek - Nisan 2015 © Serdar Ölez ]
Göcek - Nisan 2015 © Serdar Ölez

Her dem yeşil, genelde 3m`ye kadar, azami 11m`ye boylanabilen bir ağaçtır. Yılda bir kaç kez trompet şekindeki iri ve 30cm uzunluğunda, sarkık çiçekler açar. Çiçekler beyaz, sarı veya pembe renktedir. Geceleri ve kapalı havalarda etrafa güzel kokular salar. Çok hızlı büyür ve çoğu kez dikildiği yıl çiçek açar. Tropikal bir bitkidir; güneşli yerleri ve humus bakımından zengin süzek toprakları sever. Yazın düzenli ve bol sulanması gerekir. Kökten ayırma ile ve tohumdan üretilmektedir. Brugmansia türleri çok zehirli bitkiler olduğu için çıplak elle tutulmaması ve çiçeklerinin doğrudan koklanmaması gerekmektedir.Göcek - Nisan 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Solanaceae
              └—Brugmansia

Taksonomi
Bitkinin tüm bölümleri tropane alkoloidler, skopolamin ve atropin içerir. Ölümcüldür.

Uyarı

sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.


EtimolojiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"