DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Quercus pubescens

Tüylü MeşeTüylü Meşe - Quercus pubescens  [ Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Haziran 2015 © Serdar Ölez ]
Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Haziran 2015 © Serdar Ölez

15 m’ye kadar boylanan, yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Genç Sürgünler genelde sık tüylüdürler. Tomurcuklar 5 mm çapında kestane kırmızısı renginde ve tüylüdür. Yapraklar kısa saplı, asimetrik, 5-10cm boyda, 4-6cm genişliğinde ve eliptiktir şeklindedir. Üst yüzü gri-yeşil, alt yüzü gri ve her iki yüzü de tüylüdür. Yapraklar, kenarları 5-7 loplu, dalgalı ve geriye doğru kıvrıktır. Kurumuş yapraklar dökülmeden önce kışı ağaç üzerinde geçirir. Çiçeklenme dönemi Eylül-Ekim, dişi ve erkek çiçekler aynı ağaçta, erkek çiçekler sarımsı-yeşil, dişiler sarı-kırmızıdır. Meyve palamut şeklinde, 1.5-2cm çaplı, 2-3cm boylu, sapsız veya çok kısa saplıdır. Meyvelerin 2-5 tanesi bir aradadır ve bir yılda olgunlaşır. Ülkemizde Trakya özellikle Karadeniz ve Akdeniz ardı orman mıntıkalarında, Marmara ve Ege bölgelerinde bulunur.Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Haziran 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fagales
            └—Fagaceae
              └—Quercus

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı


Etimoloji

Bu kaynaklar Quercus pubescens hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Quercus aucheri
Boz Pırnal Meşesi

Quercus castaneifolia
Kestane Yapraklı Meşe

Quercus cerris
Saçlı Meşe

Quercus coccifera
Kermes Meşesi

Quercus frainetto
Macar meşesi

Quercus glauca
Mavi Japon Meşesi

Quercus ilex
Pırnal Meşesi

Quercus infectoria
Mazı Meşesi

Quercus libani
Lübnan Meşesi

Quercus macranthera
İspir Meşesi

Quercus nigra
Su Meşesi

Quercus palustris
Bataklık Meşesi

Quercus robur
Saplı Meşe

Quercus suber
Mantar Meşesi

Quercus trojana
Makedonya Meşesi

Quercus vulcanica
Kasnak meşesi

Physalis pubescens
Güvey Feneri
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.