DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Geranium rotundifolium

Turna Gagası

(Yuvarlak Yapraklı Turnagagası)

Turna Gagası - Geranium rotundifolium [ Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez ]
Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez

Yol kenarları, moloz yığınları hatta ılıman sahil beldelerinde duvar aralarında yetişen tek yıllık otsu bir bitkidir. 10-30cm arası boylanır. Olgun saplar tüysüz ve kırmızımsıdır. Yapraklarının arka yüzeyi, çiçek sapı ve çenek ince tüylerle kaplıdır. Yapraklar 2-5cm çapta yuvarlağımsı, sapa bağlanan kısım düz, derin kesikli 5-7 lobludur. Her lob kendi içinde 3-5 ayrı sığ lob oluşturur. Çiçekler bahar ve yaz aylarında açarlar. 5 petalli ve pembe renkli çiçekler genellikle kısa saplara bağlı ve çifter olarak açarlar.Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Geraniaceae
              └—Geranium

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Geranium rotundifolium L.

İngilizce
Roundleaf Geranium

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Geranium rotundifolium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Geranium psilostemon
Zarif Itır

Smyrnium rotundifolium
Çakalbaldıran
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"