DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Aptenia Cordifolia

Buz Çiçeği

(Öğle Çiçeği)

Buz Çiçeği - Aptenia Cordifolia [ Göcek Göbün Koyu  - Nisan 2015 © Serdar Ölez ]
Göcek Göbün Koyu - Nisan 2015 © Serdar Ölez

Yayılıcı karakterli çok yıllık bir sukulenttir. Yeşil yaprakları 2-4cm boyunda karşılıklı dizili, etli ve elips şeklindedir. 40cm`ye kadar boylanabilir. Nisan ayından başlayan çiçeklenme sonbahar sonuna kadar devam eder. Çiçek taç yaprakları parlak kırmızı, pembe veya siklamen rengindedir, geceleri veya gölgede kaldıklarında kapar güneşle birlikte tekrar açar. Tam güneş, ılıman iklim ister. Soğuğa dayanıklı değildir. Korunaklı yerlerde yetiştirilmelidir. Kuru kumlu topraklarda, kayalıklarda ve deniz kenarlarında, taşlık alanlarda yetişebilir. İlkbaharda alınan çeliklerle veya tohumla çoğaltılabilir. Anavatanı Güney Afrika`dır.Göcek Göbün Koyu - Nisan 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Aizoaceae
              └—Aptenia

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Aptenia cordifolia (L. f.) Schwant.
Mesembryanthemum cordifolium L. f.

İngilizce
Heartleaf İceplant

Diğer adlandırmalarManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"