DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Iris Germanica

Mor Süsen

(Mezarlık Zambağı, Mor Zambak)

Mor Süsen - Iris Germanica [ Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez ]
Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez

Sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen ve gösterişli çiçekler açan 100-150 cm`ye kadar boylanabilen, çok yıllık dayanıklı rizomlu bir bitkidir. Sivri uçlu yaprakları, 50cm kadar uzunlukta kılıç biçimli, paralel damarlı ve açık yeşil renklidir. İlkbahar sonu ve yazın başaklar halinde baygın kokulu ve mor renkli iri çiçekler açar. Çiçekler üçer çanak ve taç yaprağından oluşur. Bu çanak ve taç yaprakları almaşık olarak dizilmiştir. Çiçeğin ortası sari renktedir. Mor süsenin rizomu (kök gövdesi) kalın, güçlü ve dallara ayrılan yapıdadır. 2-3 yılda bir, yerinden sökülerek rizomları bölünerek çoğaltılır. Mor süsenin güçlü kokulu çiçekleri parfümeri ve kozmetik endüstrilerinde kullanılmaktadır.Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Iridaceae
              └—Iris

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Iris germanica L.

İngilizce
German İris

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Iris Germanica hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Iris persica
Nevruz Çiçeği

Iris pseudacorus
Bataklık Süseni

Iris suaveolens
Bodur Süsen

Mespilus germanica
Muşmula
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"