DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Equisetum arvense

At Kuyruğu Otu

( Kırkkilit, Katır Kuyruğu, Tilki Kuyruğu, Zemberek Otu, Beygir Kuyruğu )

At Kuyruğu Otu - Equisetum arvense [ Sakarya - Nisan 2015 © Neşe Abbak ]
Sakarya - Nisan 2015 © Neşe Abbak

Sulak çayırlar ve su kıyılarında yetişen, çok yıllık ve otsu bitkilerdir. Kökleri 1m derinliğe kadar uzar. İlkbahar başlangıcında, derin köksaptan spor taşıyıcı kahverengi başak sapları çıkar. Düzgün yapılı küçük çam ağaçlarını andıran 40-50cm boyundaki yeşil yaz kuyruğu ise daha sonra çıkar. Gövdesi silindir biçiminde, dallı veya dalsız, yeşil veya esmer-yeşil renkli, sert ve içi boştur. Yaprakları çok küçük, pul biçiminde ve sivri uçludur ve gövde üzerinden çepeçevre çıkarlar. Spor ile çoğalırlar. Kurutulmuş yaprak ve saplarının kaynatılmasıyla çay olarak tüketildiği bilinmektedir.Sakarya - Nisan 2015 © Neşe Abbak


    Plantae
      └—Equisetophyta
        └—Equisetopsida
          └—Equisetales
            └—Equisetaceae
              └—Equisetum

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Sürgün
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Equisetum arvense L.
Equisetum arvense L. var. alpestre Wahlenb.
Equisetum arvense L. var. boreale (Bong.) Rupr.
Equisetum arvense L. var. campestre Wahlenb.
Equisetum arvense L. var. riparium Farw.
Equisetum calderi B. Boivin

İngilizce
Field Horsetail

Diğer adlandırmalar
Büyük miktarda ve taze olarak tüketilmesi zehirlenmelere neden olabilir

Uyarı

Arvense {Latince}: tarla, tarladan.


Etimoloji

Bu kaynaklar Equisetum arvense hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cirsium arvense subsp. arvense
Köygöçüren

Melampyrum arvense var. arvense
Bıldırcınbuğdayı

Thlaspi arvense
Ekin Dağarcığı
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"