DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Hebe veronica

Yavşan Çalısı


Yavşan Çalısı - Hebe veronica [ Çayyolu / Ankara - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Çayyolu / Ankara - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

Ana vatanı Yeni Zelanda`dır Herdem yeşil, etli yapraklı, çok yıllık,yer örtücü bir bitkidir. Gövde kabuk görüntüsü hafif çatlaklıdır. Kabuk ve dalların rengi kırmızı-kahverengidir. Yapraklar basit yapraklı ve karşılıklıdır. Yaprak yüzeyi tüysüz ve parlak, yaprak dokusu etlidir. Çiçek yaprakları beyaz,açık mavi ve koyu mavi renklidir. Çiçeklenme mevsimi yaz başından kış başına kadardır. Meyvelerin olgunlaşma zamanı Eylül, Ekim aylarıdır. Kurağa toleranslıdır.Çayyolu / Ankara - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Scrophulariaceae
              └—Hebe

Taksonomi


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Veronica Officinalis
Yavşan Otu

Veronica polita
MavişotManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"