DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Juniperus chinensis

Çin ArdıcıÇin Ardıcı - Juniperus chinensis [ Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

Her zaman yeşil, pul yapraklı, yerde sürünücü bodur çalı ya da 15-20 m boyunda bir ağaç biçimlerinde olabilir. Genç fidanlardaki ve yaşlı ağaçların alt dallarındaki yapraklar biz gibi sivri uçlu, üst dallardaki yapraklar pul biçimindedir, karşılıklı ve birbirinin üzerine kapanmış olarak dizilidir. Pul yapraklar 1.5-2 mm uzunlukta ve gri mavimsi yeşil renktedir. İğne yapraklar [003#sivri uçlu#], batıcıdır, üst yüzlerinde iki adet stoma bandı yer alır. Kozalaklar üzümsü, koyu mavi ve 8-15 mm çapındadır, iki yılda olgunlaşır, 1-5 arası tohum içerir. Ilıman ve kara iklimlerde, kil ile karışık humusça zengin, hafif topraklarda iyi gelişir. Dona dayanıklıdır.Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Coniferophyta
        └—Pinopsida
          └—Pinales
            └—Cupressaceae
              └—Juniperus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Erkek çiçek

Meyve
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad
Juniperus chinensis L.

İngilizce
Chinese Juniper

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Bu kaynaklar Juniperus chinensis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları
Juniperus communis

Benzer Taxon
Juniperus drupacea

Benzer Taxon
Juniperus excelsa

Benzer Taxon
Juniperus foetidissima

Benzer Taxon
Juniperus oxycedrus

Benzer Taxon
Juniperus phoenicia

Benzer Taxon
Juniperus sabina

Benzer Taxon
Juniperus virginiana

Benzer TaxonManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.