DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Populus nigra

Kara KavakKara Kavak - Populus nigra [ ODTÜ Kampüsü - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
ODTÜ Kampüsü - Mayıs 2014 © Serdar Ölez

30 m`ye kadar boylanan karakavağın tacı geniş yumurtamsı; kabuğu soluk gri renkte, yaşlandıkça oluklaşır. Sürgünler sarımsı renkte tüysüz, düz ve yuvarlaktır. Yaprak [007#yumurtamsı veya üçgenimsi#], 5-10 × 4–8 cm boyutlarda; alt yüzü yeşilimsi, üstü yeşil renkte; kenarı tırtıllı-testere dişli, [003#uzun sivri uçlu#]; sap yapraktan daha uzunca yan tarafı yassıdır. Çiçeklenme Nisan ayında; çiçekler iki evcikli; tomurcuklar kırmızımsı kahverengi yumurtamsı şekilde çok yapışkan; dişi tomurcuklar uçta dışa doğru eğik; erkek kedicikler 5–6 cm uzunluğunda, tüysüz; brahteler kahverengimsi 3–4 mm, zarımsı ve saçaklı; ercikler 15-30 kadar; başcıklar morumsu kırmızı; 0varyum yumurtamsı, tüysüz; 2 sitigmalıdır.ODTÜ Kampüsü - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Salicales
            └—Salicaceae
              └—Populus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak
YETERSİZ VERİ
DATA DEFFICIENT

Yeterli bilgi bulunmamaktadır.
Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Populus nigra L.
Populus dilatata Aiton
Populus italica (Du Roi) Moench
Populus nigra L. var. italica Du Roi

İngilizce
Lombardy Poplar

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Bu kaynaklar Populus nigra hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Populus tremula
Titrek Kavak

Pinus nigra
Karaçam

Quercus nigra
Su Meşesi

Sambucus nigra
Kara Mürver
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.