DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Chamaecyparis lawsoniana

Lawson Yalancı Servisi


Lawson Yalancı Servisi - Chamaecyparis lawsoniana [ Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

Herdem yeşil, 60 m boy ve 2 m çap yapabilen, dar tepeli, sarkık dallı egzotik bir türdür. Bir düzlem üzerinde yelpaze biçimindeki yassı dal ve sürgünleri vardır. Birbiri üzerine dizili pulsu yaprakları içlerinde yağ bezeleri bulundururlar. Sürgünler ovuşturulduğunda, reçine ile karışık kuvvetli maydanoz kokusuna benzer bir koku alınır. Bir evciklidir. Küçük kozalak şeklindeki erkek çiçekler önceleri siyah veya koyu mor, sonraları güzel kırmızımsı renktedir. Dişi kozalak 8 mm çapında, kısa saplı ve küre biçimindedir. Önceleri mavi-yeşil, daha sonra kırmızımsı-kahverengidir. Kozalak 8 adet puldan oluşur ve her bir pulun ortasında bir çukurluk ve çukurluğun ortasında da çok kısa bir çıkıntı bulunur. Her pulun altında 2-5 adet kanatlı tohum vardır. Yaşlı ağaçların kabukları 30 cm ye kadar kalınlaşabilir; kırmızımsı-kahverenklidir, dış kısmı süngerimsi ve olukludur.Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Coniferophyta
        └—Pinopsida
          └—Pinales
            └—Cupressaceae
              └—Chamaecyparis

Taksonomi
TEHDİTE YAKIN
NEAR THREATENED

Bu türün neslinin yakın gelecekte doğada tükenme riski mevcuttur.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Chamaecyparis lawsoniana (A. Murray bis) Parl.
Cupressus lawsoniana A. Murray bis
Retinispora lawsoniana (A. Murray bis) A.V. Bobrov & Melikyan

İngilizce
Port Orford Cedar

Diğer adlandırmalarManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"