DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Anagallis arvensis

Fare Kulağı

(Sıçan Kulağı)

Fare Kulağı - Anagallis arvensis [ Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez

2.5-70 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir bitkidir. Gövde köşeli kesitli, sıklıkla dallanmış, dik veya yatıktır. Yapraklar karşılıklı veya nadiren çevresel dizili; yaprak ayası 4-19 x 2.5-11 mm, [007#yumurtamsı-dikdörtgenimsi#]dir. Çiçek kurulu halka dizilişli, 2-4 çiçekli; brakte yok; çiçek sapı 6-30 mm, çiçek taşıyan yapraklara eşit veya daha uzun; [006#çanak#] loblar 2.5-5.5 mm; [006#taç#] 1.7-5.5 mm çapta, mavi veya kırmızı, kenarları hafifçe tırtırlı veya testere dişlidir. Ilıman bölgelerde iyi drene topraklarda, yol kenarlarında ve kumlu tarım arazilerinde sıklıkla görülür. Türkiye`de 3 varyetesi vardır {var. parviflora: 2.5-5 cm boylanabilen; yapraklar 4-8x2.5-4 mm; [006#taç#] 1.7-2.5 mm çapta, mavi; çanak [006#taç#]a eşit veya uzunca},{var. arvensis: 5-70 cm boyda; yaprak 8-19 x 6-11 mm; [006#taç#] 3.5-5.5 mm çapta ve kırmızı},{var. caerulea: var. arvensis ile aynı özelliklerde ancak [006#taç#] mavi}Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Primulales
            └—Primulaceae
              └—Anagallis

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erdişi çiçek

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Anagallis arvensis L.
Lysimachia arvensis (L.) U. Manns & Anderb.

İngilizce
Scarlet Pimpernel

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Bu kaynaklar Anagallis arvensis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Convolvulus arvensis
Kahkaha Çiçeği

Sinapis arvensis
Yabani Hardal
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.