DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Muscari comosum

Dağ Sümbülü

(Arap Sümbülü, Morbaş, Misk Soğanı, Müskürüm)

Dağ Sümbülü - Muscari comosum [ Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez ]
Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez

Ormanlarda, vadi yamaçlarında, kayalık ve taşlı topraklarda güneşli ve yarı gölge alanlarda doğal olarak yetişen 30-50 cm boylarında soğanı aracılığıyla çok yıllık, otsu bir bitkidir. Soğanı 1.5-3.5 cm çapındadır. 1-6 adet uzun dar, oluklu, şeritsi yapraklıdır. Yapraklar dipten çıkar, gövde oluşturmaz, sadece çiçek sapı oluşturur. Tepedekileri mor-mavi, alttakileri zeytin yeşili renkli, 6-15 mm uzunluğunda konik-silindirik bir salkım oluşturan, küçük çansı çiçekleri Mart-Temmuz aylarında açar. Anayurdu Anadolu ve Akdeniz havzasıdır. 3000 metre yüksekliğe kadar olan kayalıklarda, fundalıklarda, yol kenarlarında, çayırlık çimenliklerde, sürülmeyen tarlalarda kendiliğinden yetişir. Üretimi tohum ve özellikle yavru soğanların dikilmesiyle olur.Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Muscari

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Leopoldia comosa (L.) Parl.
Muscari comosum (L.) Mill.

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Muscari comosum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Muscari Armeniacum
Arap Sümbülü
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"