DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Euphorbia helioscopia

Feribanotu

(Neblulotu, Sütlüğen Otu, Şebrem)

Feribanotu - Euphorbia helioscopia [ Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez ]
Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez

40 cm boylanabilen, tek yıllık otsu bir bitkidir. Gövde [022#tüysüz#] veya eser miktarda [022#cılız tüylü#], basit veya tabandan 2 dallı, nadiren daha çok dallıdır. Sap yaprakları [007#ters yumurtamsı-ispatula#] biçimli, 13.5 x 0.5-1.8 cm, [002#küt veya yayık girintili uçlu#], taban dışbükey, yaprak sapına doğru iç bükey, uca doğru ince testere dişli; birincil demet yaprakları [007#ters yumurtamsı#]; ikincil demet yaprakları eğik [007#ters yumurtamsı#], 0.5-3 x 0.4-2 cm, tabanda biraz asimetriktir. Çiçeklenme Şubat-Haziran arasında; demet 5li, ışınlar önce 3`e sonra 1 veya 2 kez 2`ye ayrılır. Meyve üç loblu, 3.5 mm çapta, pürüzsüz; tohumlar yumurta biçimli, 2 mm, ağsı, koyu kahverengi; tohum göbeği yassı ve uzun, enine yumurtamsıdır. Deniz seviyesi ile 1400 m yükseltiler arasında; kireçtaşı yamaçlar, friganalar, su kenarları, molozlar, nadas tarlalarında görülürler.Datça-Hızırşah - Nisan 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Euphorbiales
            └—Euphorbiaceae
              └—Euphorbia

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Euphorbia helioscopia L.
Galarhoeus helioscopius (L.) Haw.
Tithymalus helioscopius (L.) Hill

İngilizce
Madwoman'S Milk

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)
Sütleğen Otu

Harici bağlantı

Euphorbia cins adı Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmış; Numidia Kralı II.Juba MS12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiş;  1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırmıştır.

Helioscopia Yunancada `güneş` anlamına gelen helios kelimesi ile `hedef` anlamına gelen scopos kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Euphorbia helioscopia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Euphorbia dendroides
Ağaç Sütleğen

Euphorbia macroclada
Neblul

Euphorbia marginata
Beyaz Kenarlı Sütleğen

Euphorbia pulcherrima
Atatürk Çiçeği

Euphorbia tirucalli
Geyik Boynuzu
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.