DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Plantago lanceolata

Dar Yapraklı Sinirli Ot

(Beş Damar Otu, Bağa Yaprağı, Ateş Yaprağı)

Dar Yapraklı Sinirli Ot - Plantago lanceolata [ Yayladere / Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Yayladere / Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

Çok yıllık otsu bir bitkidir. Yol kenarları ve kurak arazilerde 2000 metre rakıma kadar yetişir. 40 cm kadar boylanabilir. Mızraksı yaprakları belirgin 3-5 damarlı, bütün kenarlı ve kenarı kısa dişlidir. Yaprakları tüylü ve çıplaktır. Yaprak rozet durumu ortasından dik ve yapraksız gövde çıkar. Bunun ucunda küçük ve silindirik yapıda çiçek durumu gelişir. Çiçeği beyazımsı ya da soluk sarı renklidir. Nisan-kasım arasında açar. Zayıf kokulu, zamksı, az çok kinin acılığında ve tuzlu bir tada sahiptir. Yaprakları ve toprak üstü kısımları içeriğindeki musilaj ve tanenlerin etkileri nedeniyle dahilen solunum yolları, ağız enflamasyonlarında kullanılır. Haricen de derinin iltihaplı durumlarında yararlanılır.Yayladere / Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Plantaginales
            └—Plantaginaceae
              └—Plantago

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Plantago lanceolata L.
Plantago altissima auct. non L.
Plantago lanceolata L. var. sphaerostachya Mert. & W.D.J. Koch

İngilizce
Narrowleaf Plantain

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Plantago lanceolata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"