DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Allium neapolitanum

Yabani sarımsak

(Osuruk Çiçeği, Sığır Körmeni, Kokar Ot)

Yabani sarımsak - Allium neapolitanum [ Datça-Hızırşah - Mart 2015 © Serdar Ölez ]
Datça-Hızırşah - Mart 2015 © Serdar Ölez

Çok yıllık, 1-2 cm çapında soğanlı, kokulu, otsu bir bitkiler. Yapraklar genellikle 2 adet, 0.5-2 cm eninde şeritsidir. Yaprakların arasından 20-50 cm uzunluğunda tek sap gövde yükselir. Gövde ucunda şemsiye şeklinde çiçek kurulu yer alır. Çiçek sapları 1.5-3.5cm uzunluktadır. Mart-Mayıs aylarında çiçeklenir. Batı ve Güney Anadolu ile Akdeniz Ülkelerinde yayılım gösterir. Tüm yabani soğan türleri gibi yaygın bir şekilde bağışıklık sistemini destekleyici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yumruları antibakteriyal, antifungal, antivürüs ve antioksidan etkilere sahiptir.Datça-Hızırşah - Mart 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Allium

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Allium inodorum Aiton
Allium neopolitanum Cirillo, orth. var.
Nothoscordum inodorum (Aiton) G. Nicholson
Allium neapolitanum Cirillo

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Allium neapolitanum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Allium sp.
Allium Çiçeği

Ecballium elaterium
Eşek Hıyarı
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.