DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Tanacetum vulgare

Solucan Otu

(Acı Çiçekli Margrit)

Solucan Otu - Tanacetum vulgare [ Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Haziran 2015 © Serdar Ölez ]
Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Haziran 2015 © Serdar Ölez

iç, Kuzey ve Doğu Anadolu bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. 60-150 cm. boylanabilen, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Kabarık çizgili, yuvarlak kesitli ve üzerinde kırmızı lekeler bulunan yeşil renkli gövdesi; hafif ama hoş kokulu, tadı acı, kenarları dişli ve derin girintili koyu yeşil renkli yapraklıdır. Hoş kokulu ve acı tatlı, hardal sarısı çiçekleri yaz Nisan-Haziranayları arası sik salkımlar halinde açar. Beyaz renkli dikdörtgen biçimli minik tohumlar oluşturur. Bol güneşli ya da kısmen gölgeli yerleri sever. Döktüğü tohumlarıyla çoğalır. 1000-2200 m yükseklikte yetişirler. Yaprak biti ve karınca gibi birçok zararlı böceği uzaklaştırsa dahi, uğur böceği gibi yararlı böcekleri de çeker.Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Haziran 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Tanacetum

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Tanacetum vulgare L.
Chrysanthemum vulgare (L.) Bernh.
Tanacetum boreale Fisch. ex DC.
Tanacetum vulgare L. var. crispum DC.

İngilizce
Common Tansy

Diğer adlandırmalar

Vulgare {Latince}: yaygın/i>.


Etimoloji

Bu kaynaklar Tanacetum vulgare hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Arisarum vulgare subsp. vulgare
Yılancıkotu

Cirsium vulgare
Kangal Dikeni

Ligustrum Vulgare
Kurtbağrı

Marrubium vulgare
Bozotu

Origanum vulgare subsp. viride
İzmir Kekiği
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.