DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Acer saccharinum

Şeker AkçaağacıŞeker Akçaağacı - Acer saccharinum [ - - 2005 © Ahmet Demirtaş ]
- - 2005 © Ahmet Demirtaş

Anavatanı Kuzey Amerika olan ve 40m`ye kadar boylanabilen bir ağaçtır. Gövdesi Kahverengi gri, gençken düz, ileri yaşlarda çatlaklıdır. Genç sürgünler ve tomurcuklar kızıl kahverengidir. Yaprakları 8-13cm boyunda, 8-15cm genişliğindeki ve 3-5 lopludur. Sivri uçlu lopların kenarları dişlidir. Üst yüzü yeşil, alt yüzü soluk yeşildir. Sonbaharda sarı ve turuncuya döner. Tomurcukları kızıl-kahve, çiçekleri kırmızıdır. renklidir. Dik ve yatay kurullar oluşturan çiçekler, yapraklanmadan önce açarlar. Erkek ve dişi çiçekler aynı kurulda yer alır. Çiçeklerin taç yaprakları yoktur. Meyve 2-4 cm boyunda kanatlı ve badem biçimindedir. Meyve sapı 2-4 cm boyundadır.- - 2005 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Sapindales
            └—Aceraceae
              └—Acer

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Acer saccharinum L.
Acer dasycarpum Ehrh.
Acer saccharinum L. var. laciniatum Pax
Acer saccharinum L. var. wieri Rehder
Argentacer saccharinum (L.) Small

İngilizce
Silver Maple

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Acer saccharinum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları
Acantholimon acerosum

Benzer Taxon
Acer campestre subsp. campestre

Benzer Taxon
Acer hyrcanum subsp. hyrcanum

Benzer Taxon
Acer negundo

Benzer Taxon
Acer Palmatum

Benzer Taxon
Acer platanoides

Benzer Taxon
Acer pseudoplatanus

Benzer Taxon
Acer tataricum

Benzer Taxon
Acer trautvetteri

Benzer Taxon
Brachychiton acerifolius

Benzer Taxon
Platanus × acerifolia

Benzer TaxonManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.