DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Anthemis tinctoria

Boyacı Papatyası

(Sarı Babuçça)

Boyacı Papatyası - Anthemis tinctoria [ Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

Çok yıllık, 0-1800m irtifalarda yetişen otsu bir bitkidir. Gövde tabandan dallanmış, 20-45 cm boyundadır. Her dal bir çiçeklidir. Yapraklar 2-3 tüysü parçalı, mızrak veya ters yumurta biçiminde, kenarı 3-7 çift [003#sivri uçlu#], grimsi yeşil renkli ve 1-5cm uzunluktadır. Çiçeklenme dönemi Mayıs-Eylül ayları arasında; [001#çiçek durumu tepecik#]; çiçek rengi sarıdır. Her türlü toprakta yetişmekle birlikte kumlu ve geçirgen toprakları tercih eder. Bitkinin toprak üstü kısımları antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Taşıdığı Flavon türevleri nedeni ile kumaşları sarı renge boyamakta kullanılır.Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Anthemis

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Anthemis tinctoria L.
Cota tinctoria (L.) J. Gay

İngilizce
Golden Chamomile

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Bu kaynaklar Anthemis tinctoria hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.