DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Anthemis tinctoria

Boyacı Papatyası

(Sarı Babuçça)

Boyacı Papatyası - Anthemis tinctoria [ Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

20-80 cm boylanabilen, hoş kokulu, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde kısa tüylerle kaplı, dallanmamış veya nadiren kısa dallanmıştır. Yapraklar ardışık dizili, neredeyse sapsız, çift katlı tüysü loblu, üst yüz [022#tüysüz#], alt yüz kısa [022#tüylü#], grimsi; loblar dişli, kısa kılsı uçludur. Çiçeklenme Haziran-eylül ayları arasında; çiçek durumu terminal, [002#tepecik#], 2.5–4.5 cm; çiçekler parlak sarı, nadiren soluk sarı; [001#dilsi çiçek#]lerin birleşik tacının uç kısım 3 dişli; [001#tüpsü çiçek#]ler borumsu, küçük; [006#ercik#] 5 adet; pistil 2 bölmeli; [001#involukrum#] yarım küresel, [001#involukrum brakte#]leri, tüylü, çok sıralı, dar, yuvarlağımsı uçlu, zarsı ve kirpikli kenarlıdır. Meyve yassı, açılı, zayıfça kabarık çizgili, kahverengi sert kabuklu, uç kısım zarsı halkalıdır (başkalaşmış [001#papus#]). 0-1800 m yüksekliklerde; toprak yığınları, kuru çayırlıklar, taşlık ve çakıllıklar, yol kenarları, demiryolları ve ekilmemiş tarlalarda doğal gelişim gösterirler.Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Anthemis

Taksonomi

Kapak foğrafı

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Anthemis tinctoria L.
Cota tinctoria (L.) J. Gay

İngilizce
Golden Chamomile

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Anthemis Yunancada `çiçek` anlamına gelen anthos (ἄνθος) kelimesinden türetilmiştir.

Tinctoria: Latincede `boyamak, boyamak için kullanılan` anlamına gelen tingo kelimesinden türetilmiştir; türün boya yapımında kullanılabildiğini işaret etmektedir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Anthemis tinctoria hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"