DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Cotinus coggyria

Boyacı Sumağı

(Peruk Ağacı, Duman Ağacı, Peruklu Sumak)

Boyacı Sumağı - Cotinus coggyria [ AÜ Fen Fakültesi Kampüsü - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
AÜ Fen Fakültesi Kampüsü - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

3m`ye kadar boylanabilen, kışın yapraklarını döken, yuvarlak tepeli bir çalıdır. Gövde gri ve çatlaklıdır. Çiçeklenme Mayıs ayında gerçekleşir. Yaprakları geniş eliptik veya yuvarlak, basit, tam kenarlı 3-4cm boyunda, üst yüzü koyu yeşil, altı soluk yeşil renkte ve tüysüzdür. Yapraklar taze iken pembemsi, kırmızımsıdır. Bazı varyetelerinin yaprak rengi koyu kırmızıdır. Çiçekler erdişi, salkım kurullar halinde ve sarı, pembe ve turuncu renklerdedir. Meyveler 2-3mm boyunda, armut şekilli ve zehirlidir. Yapraklarının çayı antiseptik, kan kesici ve ateş düşürücü olduğu belirtilmektedir.AÜ Fen Fakültesi Kampüsü - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Sapindales
            └—Anacardiaceae
              └—Cotinus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Cotinus coggyria hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"