DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Erodium cicutarium

İğnelik Otu

(Leylek iğnesi, Dönbaba, Çoban İğnesi)

İğnelik Otu - Erodium cicutarium [ Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

Tek yıllık, sürünücü gövdeli, genellikle 15-20cm boyda, en çok 60cm kadar boylanabilen otsu bir bitkidir. Yapraklar ince-parçalı birleşik, yaprakçıklar yumurtamsı 4-10mm uzunlukta, kenarlar parçalı-dişlidir. Yaprakların kendine has hoş bir kokusu vardır. Çiçeklenme bahar sonunda başlar. Çiçekler genellikle beyazdan koyu pembeye kadar farklı tonlarda olabilir. Tohumlarının ucunda turna gagasına benzer ince uzun bir çıkıntı bulunur. 0-1800m irtifalarda kumlu topraklar, kayalık, orman, tarla ve çalılıklarda kendiliğinden yetişir. Özellikle Ege bölgesinde kavurması yapılmaktadır. Sebze olarak kullanılacak bitki genç yaşta, çiçeklenmeden önce toplanmalıdır.Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Geraniaceae
              └—Erodium

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Erodium cicutarium (L.) L'Hér. ex Aiton

İngilizce
Redstem Stork'S Bill

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Erodium cicutarium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"