DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Hyoscyamus niger

Gavur Haşhaşı

(Güztohumu, Bengildek, Dağdağan, Banotu)

Gavur Haşhaşı - Hyoscyamus niger [ Yayladere / Bingöl - Haziran 2015 © Serdar Ölez ]
Yayladere / Bingöl - Haziran 2015 © Serdar Ölez

1m`ye kadar boylanabilen, kötü kokulu, bir veya iki yıllık otsu bitkidir. Gövde dik, basit veya dallanmış ve yapışkan tüylüdür. Yaprakları, donuk yeşil renkli, yumuşak, saplı veya sapsız, basit veya loplu, kenarları girintilidir. Çiçeklenme Nisan-Ağustos ayları arasında gerçekleşir. Çiçekler çok kısa saplı, çanak yapraklar tüp seklinde ve üzeri damarlıdır. Taç yapraklar beş parçalı, kirli sarımsı ve çoğunlukla mor geçişlidir. Bir yıllık bitkilerde sıklıkla mor pigment bulunmaz. Çiçek kurulları uzamış salkım şeklindedir. Meyve siyah kapsül şeklindedir. Olgunlukta bir kapak ile açılan siyah kapsül meyvesinde çok sayıda küçük tohum taşır. Anadolu`da 0-2300 m irtifalarda, ekili alanlarda, kayalık taşlı kurak yamaçlarda yaygın olarak görülür. Yapraklar alkaloid içerir, yatıştırıcı ve ağrı kesici etkileri olduğu belirtilmektedir. Yapraklarının tütüne karıştırılarak sigara olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Bilmeden kullanıldığında zehirlenmelere sebep olabilir.Yayladere / Bingöl - Haziran 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Solanaceae
              └—Hyoscyamus

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Hyoscyamus niger L.

İngilizce
Black Henbane

Diğer adlandırmalar
Yaprakları alkaloid içerir

Uyarı

Bu kaynaklar Hyoscyamus niger hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Grevillea lanigera
Kelebek ÇalısıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"