DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Ulex europaeus

Dikenli KatırtırnağıDikenli Katırtırnağı - Ulex europaeus [ Datça - Karaincir - Temmuz 2015 © Serdar Ölez ]
Datça - Karaincir - Temmuz 2015 © Serdar Ölez

2-3m boylanabilen, yaprak dökmeyen çalı formlu bir bitkidir. Gövde yeşildir. Genç fideler ilk birkaç ay normal yaprakları ürettir. Yonca yaprağına benzeyen bu genç yapraklar daha sonra 1-3cm uzunluğunda dikenlere dönüşür. Çiçekler hermaphrodite (dişi ve erkek organlar aynı çiçekte) sarı, 1-2cm uzunlukta ve bezelye çiçeğini andırır formdadır. Çiçeklenme yoğun olarak ilkbaharda olmasına karşın yıl boyu çiçeklenir. Bakla şeklindeki meyve kapsülü 2cm uzunluğunda, koyu morumsu kahverengi, kısmen çiçeğin soluk kahverengi kalıntıları tarafından sarılmıştır. Her kapsül 2-3 küçük siyahımsı, parlak, sert tohum içerir. Hava sıcaklığının artması ile birlikte kapsüller kendiliğinden patlar ve tohumlar çevreye saçılır. Sert iklimlere dayanıklı bitki yaklaşık otuz yıl yaşayabilir.Datça - Karaincir - Temmuz 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Ulex

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Ulex europaeus L.

İngilizce
Common Gorse

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Ulex europaeus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Euonymus europaeus
İğcik Ağacı
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.