DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Ficus pumila

İncir Sarmaşığı

(Tırmanıcı Ficus, Tırmanıcı Kauçuk)

İncir Sarmaşığı - Ficus pumila [ Karaburun/İzmir - Ağustos 2015 © Serdar Ölez ]
Karaburun/İzmir - Ağustos 2015 © Serdar Ölez

Hızlı gelişen, tırmanıcı ya da sürünücü formda 4m`ye kadar boylanabilen, odunsu gövdeli bir bitkidir. Gövde üzerinde yaprak diplerinde gelişen hava kökleri ile duvar ve ağaçlara tutunarak büyür. Güzel görünüşüne rağmen hızlı büyümesinden kaynaklanan sorunlar yaşanabilir. Ağaçlara tutunduğunda kökler kabuğu geçerek ağacın özsuyu ile beslenir, zamanla ağacın kurumasına neden olabilir. Duvarlara tırmandığında ise duvar sıvasını geçerek tuğlalara tutunur, dış cephenin tamamını kaplayabilir. Yaprakları herdem yeşil, kalp şekilli, 2.5-4cm uzunluk ve 1-2cm genişliktedir. Genç yapraklar olgunlara göre çok daha küçük ve incedir. Meyve tutan dallarının geniş yaprakları vardır, ama hava kökleri yoktur. Rüzgarlı yerlerde gelişemez, gölgeli/yarı gölgeli alanları ve nemli topraklarda daha rahat gelişir. Üretimi çelik transplantasyonu ile yapılır.Karaburun/İzmir - Ağustos 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Urticales
            └—Moraceae
              └—Ficus

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Ficus pumila L.
Ficus repens Rottler

İngilizce
Climbingfig

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Ficus pumila hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Ficus Benjamina
Fikus

Ficus carica
İncir Ağacı

Ficus Elastica
Kauçuk Ağacı

Ficus retusa
Sokak Benjamini

Opuntia ficus-indica
Kaynana Dili
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.