DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Grevillea robusta

İpeksi Meşe


İpeksi Meşe - Grevillea robusta [ Karaburun/İzmir - Ağustos 2015 © Serdar Ölez ]
Karaburun/İzmir - Ağustos 2015 © Serdar Ölez

30m üzerinde boylanabilen, 10m`ye kadar taç yapabilen, geniş tepeli, seyrek dallı herdem yeşil bir ağaçtır. Gövde genelde düz silindir şeklinde, gri, kahverengi renginde, genellikle levhalar halinde kabarık çatlaklıdır, 80cm`ye kadar çaplanabilir. Yapraklar parçalı, üst yüzey koyu yeşil, alt kısım grimsi-beyaz renkli ve tüylüdür. Diş fırçasına benzeyen çiçekler, ilkbaharda 8-10 cm uzunluğunda turuncu-sarı salkımlar şeklinde açar. Meyveler 25mm uzunluğunda, kahverengi, eğik şekillidir. Kerestesi sert ve değerlidir. Park ve bahçelerde sıklıkla gölge amaçlı kullanılmaktadır.Karaburun/İzmir - Ağustos 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Proteales
            └—Proteaceae
              └—Grevillea

Taksonomi
Bilimsel Ad
Grevillea robusta A. Cunn. ex R. Br.

İngilizce
Silkoak

Diğer adlandırmalar


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Grevillea lanigera
Kelebek Çalısı

Grevillea rosmarinifolia
Kıbrıs Meşesi
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"