DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Cucurbita maxima

Bal Kabağı


Bal Kabağı - Cucurbita maxima [ Sivrihisar - Ağustos 2015 © Figen Balamur Uğur ]
Sivrihisar - Ağustos 2015 © Figen Balamur Uğur

Kabak tek yıllık, 50-100cm bir çap içerisinde yatık olarak büyüyen bir kültür sebzesidir. Yapraklar uzun bir sapla gövdeye bağlı, saplar boyuna çizgili, oluklu dikenli ve tüylüdür. Yapraklar büyük, parçalı ve tüysü dikenli, kenarları dişli ve genellikle kalp şeklindedir. Çiçekler sarı renkte, yaprak koltuklarından tek veya 3-4 tanesi bir arada olacak şekilde gelişirler. Meyve uzun silindirik, yuvarlak, basık yuvarlak ve armut şekillerinde olabilir. Et rengi açık turuncudan koyu turuncuya kadar değişebilir. Kabuğu düz, oluklu veya dilimli olabilir. Ortalama meyve ağırlığı 5-60 kg arasındadır.Sivrihisar - Ağustos 2015 © Figen Balamur Uğur


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Violales
            └—Cucurbitaceae
              └—Cucurbita

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cucurbita maxima Duchesne
Cucurbita maxima Duchesne var. turbaniformis Alef.

İngilizce
Winter Squash

Diğer adlandırmalar
Kabak Yetiştiriciliği

İleri okuma kaynağı


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"