DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Salvia splendens

Ateş ÇiçeğiAteş Çiçeği - Salvia splendens [ Kuğulu Park - Eylül 2015 © Serdar Ölez ]
Kuğulu Park - Eylül 2015 © Serdar Ölez

Tek veya çok yıllık, 120cm`ye kadar boylanabilen otsu bazen odunsu gövdeli bir bitkidir. Gövde dik formlu, genellikle yeşil renkli ve köşelidir. Gövdeden yan dallar verir. Yapraklar oval biçimli, kenarları dişli, sivri uçlu, yeşil renkli ve 4-7 cm uzunluğundadır. Taç yapraklar ateş kırmızı ve çanak yaprağın üç katı uzunluğundadır. Çiçek salkımları 15-20 cm boyunda, çiçeklenme Haziran-Kasım arasındadır. Tohumla üretilir. Tohumlar ocak-mart aylarında ekilir. 20-22 derecede 7-14 günde çimlenir. Aşırı soğuklardan etkilenir.Kuğulu Park - Eylül 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Salvia

Taksonomi
Bilimsel Ad
Salvia splendens Sellow ex Roem. & Schult.

İngilizce
Scarlet Sage

Diğer adlandırmalar


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Salvia aethiopis
Habeş Adaçayı

Salvia aytachii
Ay Şalbası

Salvia cryptantha
Anadolu Halısı

Salvia forskahlei
Dolma Yaprağı

Salvia hypargeia
Siyah Ot

Salvia microphylla
Küçük Yapraklı Adaçayı

Salvia sclarea
Misk adaçayı

Salvia sp.
Adaçayı

Salvia verticillata
Dadırak

Salvia viridis
İbikli Adaçayı

Salvia wiedemannii
Sultantacı
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.