kadar uzun tepecik ; orta brakte mızraksı , eşit veya twice uzun as"> kadar uzun the dışta kalan , with marginal diken twice uzun as"> kadar uzun the tepecik veya yok . taç yaprak beyaz veya soluk mavi . pappus - setae bitişik tabanda . e . mediterranean region , extending westwards to sicilia . **subsp** orta involucral brakte daha az than twice uzun as"> kadar uzun the dışta kalan ; taç yaprak soluk mavi , involukrum (çiçeğin sapa bağlandığı boyundaki yaprak grubu) 25-40 mm , mavi veya yeşilimsi - mavi ; orta involucral brakte uzun - subulate" >
DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Echinops spinosissimus subsp. bithynicus

KirpibaşıKirpibaşı - Echinops spinosissimus subsp. bithynicus  [ Eymir Gölü - Eylül 2015 © Serdar Ölez ]
Eymir Gölü - Eylül 2015 © Serdar Ölez

Bu sayfa bilgileri yeniden düzenleniyor
Lütfen daha sonra yeniden deneyinEymir Gölü - Eylül 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Echinops

Taksonomi


EtimolojiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.