DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Lamium amplexicaule

Ballıbaba


Ballıbaba - Lamium amplexicaule [ Eymir Gölü - Nisan 2015 © Serdar Ölez ]
Eymir Gölü - Nisan 2015 © Serdar Ölez

50cm`ye kadar boylanabilen tek yıllık otsu bir bitkidir. Gövde dört köşeli, tüysüz ya da çok seyrek tüylüdür. Yapraklar yumurtamsı-böbreksi ya da dairemsi, genellikle 7-25 x 7-27mm ölçülerindedir. Yapraklarının kenarları kertikli, üzeri [022#hafif pütürlü#], koyu yeşil renkli kısa saplı üzeri narin tüylü, karşılıklı ve bir sonraki ile çaprazdır. Çiçeklenme Şubat-Kasım ayları arasına yayılı, çiçek rengi mor-eflatundur. Çiçekleri yaprak saplarının hemen üstünde gövdenin kenarına 4-11 adet çevrel dizilidir. Meyveler 2-2.5mm boyunda ve ovaldir. Üretimi tohumla veya erken baharda bölümlere ayırarak yapılır. Verimli topraklarda yetişir ve soğuğa oldukça dayanıklıdır.Eymir Gölü - Nisan 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Lamium

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Lamium amplexicaule L.
Lamium amplexicaule L. var. album A.L. Pickens & M.C. Pickens

İngilizce
Henbit Deadnettle

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Bu kaynaklar Lamium amplexicaule hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lamium orientale
Doğu Ballıbaba
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"