DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Setaria viridis

Yeşil Tilki Kuyruğu

(Yeşil Kirpi Darısı)

Yeşil Tilki Kuyruğu - Setaria viridis [ Çankaya / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez

70(-100) cm boylanabilen, kümeler halinde gelişen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik ve içi boştur. Yapraklar 2-40x4-25 cm boyutlarda şeritsi, ucu aniden sivrilen, açık yeşil renkte, sarkık; üst kısım [022#hafif pütürlü#], alt kısım genellikle tüysüz ([022#çıplak#]); kın hafifçe yassı, bazen tabanda eflatunumsu; kenarlar belirgin şekilde kirpikli. Çiçeklenme Mayıs-Ekim ayları arasında; çiçek durumu başak şeklinde bileşik salkım, dik veya hafifçe tepesi bükülü, 1x15 cm boyutlarda; sap sıklıkla [022#cılız tüylü#]; başakçıklar çok kısa birleşik salkım dallarda, her bir başakçık eliptik, 2.5x1.5 mm boyutlarda, 1-3 adet 5-10 mm uzunlukta bükük kancalı sert kıllı, genellikle yeşil, nadiren eflatun renktedir. Gelişkin başakçık sert kıllarını bırakarak yere düşer (S.itlica`ya göre ayırt edici özellik). 1000m`ye kadar yüksekliklerde; kültür alanları ve nemli mera ve bahçelerde sıklıkla rastlanır. İstilacılar grubunda yer alır.Çankaya / Ankara - Eylül 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Cyperales
            └—Poaceae
              └—Setaria

Taksonomi

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Setaria viridis (L.) P. Beauv.

İngilizce
Green Bristlegrass

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Bu kaynaklar Setaria viridis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Setaria glauca
Sıçansaçı

Salvia viridis
İbikli AdaçayıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"