DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Paliurus spina-christi

Karaçalı

(Garkad, Çalıdikeni, Sincandikeni, Karadiken, İsadikeni)

Karaçalı - Paliurus spina-christi [ Ankara - Ağustos 2015 © Serdar Ölez ]
Ankara - Ağustos 2015 © Serdar Ölez

Kışın yaprağını döken, 3 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, dikenli, dağınık tepeli bir türdür. Dallar parlak dikenli, dikenler sivri ve çentiklidir. Yaprakları almaşık dizili, eliptik şekillidir. Çiçekler körpe dalların yaprak koltuklarında salkım şeklinde, sarı-yeşil renkte ve çift cinsiyetlidir. 5 çanak, 5 taç yapraklıdır. Çiçek demetleri toplu haldedir. Meyveler açık kahverengi, kuru görünümlü, 3 gözlü ve kanatlıdır. Kurak topraklarda iyi gelişim gösterdiğinden erozyonla mücadelede, dikenli olduğu için canlı çit yapımında kullanılmakta ve meyve ve yapraklarından tıpta çeşitli şekillerde yararlanılmaktadır.Ankara - Ağustos 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rhamnales
            └—Rhamnaceae
              └—Paliurus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Meyve

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Paliurus spina-christi Mill.
Rhamnus paliurus L.

İngilizce
Jeruselem Thorn

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Paliurus spina-christi hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.